تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱

در گفتگو با فاطمه دیلم معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش علی آباد کتول مطرح شد:

ضرورت ارتقاء مهارت های حرفه ای معلمان و آموزش شیوه های نوین تدریس

ضرورت ارتقاء مهارت های حرفه ای معلمان و آموزش شیوه های نوین تدریس
نگاه اقتصاد - وحید حاج سعیدی

 

دگردیسی در نظام آموزش و پرورش و به کارگیری شیوه ها ی نوین تدریس به ویژه در سال های اخیر، متولیان آموزش را بر آن داشته است تا با برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی های متعدد، ضمن به روز نگه داشتن اطلاعات و حافظه ذهنی دبیران و آموزگاران، زمینه ارتقاء و کیفیت آموزش را در جوامع مختلف فراهم سازند.

ژاپنی‎ها بر این باورند که «شایستگی هر نظام آموزشی به اندازه شایستگی معلمان آن نظام است» پس هر گاه معلمان از آموزش و مهارت‎های لازم برخوردار شوند و با شیوه های نوین آموزش آشنا شوند، قادرند این فرهنگ را در بین دانش‎آموزان یک سیستم توسعه دهند. به روز نگه داشتن ارکان نظام آموزش و پرورش که همان معلمان هستند و کاربردی کردن این نگاه در عرصه تعلیم و تربیت می‎تواند زمینه ساز تحول در آموزش و پرورش دانش‎آموزان باشد.

به منظور آشنایی بیشتر با ضرورت به کارگیری شیوه های نوین آموزشی در مدارس، با فاطمه دیلم معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش علی آباد کتول هم کلام شدیم که شرح این گفتگو را اینجا می خوانید:

*گسترده ترین مفهوم واژه تدریس از دیدگاه شما چیست؟

کارشناسان و اساتید حوزه آموزش، برای واژه تدریس مفاهیم و تعابیر گسترده ای را ارائه کرده اند که یکی از آنها عبارت است از تعامل یا رفتار متقابل معلم و شاگرد ، بر اساس طراحی منظم و هدفدار معلم ،برای ایجاد تغییر در رفتار شاگرد است. به دیگر سخن تدریس مفاهیم مختلف مانند نگرشها ، گرایشها ،باورها ، عادتها و شیوه های رفتار وبه طور کلی انواع تغییراتی راکه می خواهیم در شاگردان ایجاد کنیم، دربر می گیرد .»

اما در مجموع باید اشاره داشت برآیند همه تعریف ها با دارا بودن جزییات متفاوت، از ضرروت ایجاد تغییر در دانش آموزان یا حتی بزرگسالان سخن می گویند و هدف از تدریس یا آموزش به دیگران ایجاد تغییر در نحوه زندگی، برخورد، رفتار یا حتی آشپزی و رانندگی است و در این ایجاد تغییر، کیفیت یک فاکتور اساسی و قابل اعتنا محسوب می شود.

*در شیوه های نوین آموزشی بیشتر چه مواردی مد نظر هستند؟

در شیوه های نوین تدریس ، تمرکز و توجه به سمت و سوی آموزشی است که علاوه بر انتقال مطالب ، کیفیت محور نیز باشد. در واقع کیفیت آموزش کلیدی ترین واژه در شیوه های نوین است. چرا که فرایند آموزش در هر صورت قابل اجرا است اما اینکه در همین زمان با استفاده از راهکارهای مناسب ، آموزش با کیفیت صورت پذیرد، مهم است.

* ویژگی ها و تاثیرات آموزش نوین چه مواردی هستند؟

در شیوه های نوین آموزش بر ضرورت همکاری بین معلم و شاگردان تاکید شده است و معلم به ترغیب فراگیران جهت آغاز کاوشگری می پردازد و شیوه ها ی کاوشگری را به یادگیرندگان آموزش می دهد. ماحصل این شیوه تدریس تعمیق یادگیری و تقویت مهارتهای جریان علمی، کاوشگری خلاق، تقویت روح خلاقیت، استقلال در یاد گیری، پذیرش ابهامات و تلاش برای رفع آنها و در مجموع بالا بردن کیفیت در آموزش است.

در شیوه های نوین استفاده از تصویر و نموادرهای مختلف، وسایل مجسم،  فیلم، کلیپ و سایر مطالب دیداری و شنیداری باعث می شود از همه حواس چندگانه بشر در آموزش استفاده شود.

* آیا تنها استفاده از شیوه های نوین آموزشی کافی است؟ یا باید به نکات دیگری هم توجه داشت؟

قطعاً استفاده از شیوه های نوین آموزشی کافی نیست . در حقیقت باید اذعان داشت با وجود ابداع شیوه های آموزشی نوین در جوامع مختلف و تسری آنها به سیار کشور ها و آشنایی فرهنیگان با این علوم نوپدید در کلاس های ضمن خدمت یا با مطالعه مقالات و محتوی های تولید شده در فضای مجازی ، نقش خلاقیت در کلاس های درسی به هیچ عنوان نباید مورد غفلت گیرد.

بدون تردید یکی از مهارت‎هایی که معلمان باید در عصر کنونی داشته باشند توجه به آموزش و پرورش خلاق و پرورش شکوفایی خلاقیت در فراگیران است. آموزش و پرورش خلاق بر مبنای روان شناسی تربیتی و مشارکت دانش‎آموزان استوار است. به عبارت دیگر، برای بهبود و سرعت بخشیدن به امر یادگیری شاگردان و پیدایش تحول فکری در آنان، این نظام در پی کشف و ایجاد وتغییر و تنوع آموزشی است.

در نظام‎های آموزشی که معلم به این مهارت دست پیدا کرده است، معلم برای تربیت شاگردان خلاق ابتدا با مخاطبان ارتباط عاطفی برقرار می‏کند تا آنان را بشناسد و به خواسته‎ها و نیازهای درونی شان پی ببرد، سپس با قرار دادن شاگردان در شرایط حل مسأله، آنان را به صورت برانگیخته در کشف مسائل و امور کمک می‏کند. خلاقیت، توانایی سفر به فراسوی چارچوب استانداردهای علمی، شغلی، حرفه‎ای واجتماعی را در بر می‎گیرد، و مدرسه و معلم در تسهیل یادگیری شاگردان نقش مهمی دارند.

*سخن پایانی

در پایان باید اشاره داشت تدریس و آموزش پدیده ای چند وجهی است که دارای لایه ها، پیچیدگی ها و ابعاد گسترده ای است که این مقوله را در زمزه یکی از مهمترین مقولات اجتماعی قرار داده است که کارشناسان حوزه آموزش هیچگاه خود را بی نیاز از پژوهش و تحقیق در این زمینه نمی بینند. فلذا جا دارد فرهنگیان نیز با درگیر نگه داشتن خود در مقوله آشنایی با شیوه های نوین تدریس، علاوه بر مطالعه در این زمینه، تجارب و اندوخته های آموزشی خود را نیز در اختیار سایرین قرار دهند.

تعامل همکاران با یکدیگر و به اشتراک گذاشتن تجارب در کنار وجود نیروهای کارآمد و متخصص در آموزش و پرورش قطعاً در میزان کیفیت آموزش موثر است. همکاری دانشگاه ها و اعضای هیات علمی با محققان آموزش و پرورش، تلاش برای ایجاد رضایت شغلی معلمان و جلوگیری از بروز فرسودگی شغلی نیز با ارائه سیاست های تشویقی و انگیزشی قطعاً در ارتقاء کیفیت تدریس و بهره مندی از شیوه های نوین تدریس موثر خواهند بود.

 

 

***

#نه_به_ملاقات_بیماران_کرونایی

***

#من_ماسک_می_زنم

***

#نه_به_مراسمات_پرازدحام

***

#من_پروتکل_های_بهداشتی_را_رعایت_میکنم

***
#ما_کرونا_را_شکست_میدهیم

***

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.