تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۵۲

عین‌اللهی:

واکسیناسیون کرونا را تا بهمن ماه به پایان می‌رسانیم

واکسیناسیون کرونا را تا بهمن ماه به پایان می‌رسانیم
تهران - وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دفاع از سلامت مردم نباید معطل شخص یا چیز دیگری شود، افزود: تا پایان بهمن سال جاری واکسیناسیون کرونا را به پایان می‌رسانیم.  

 

دکتر بهرام عین‌اللهی روز دوشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و نیز تشریح و دفاع از برنامه های خود، تصریح کرد:‌ پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های بزرگی بر دوش جامعه سلامت ایران گذاشته شد و جهاد سلامت در ۴۰ سال ادامه داشت و در دو سال گذشته به بالاترین حد خود رسید.

وی ادامه داد: دشواری بیماری کرونا را با پوست و گوشتم حس کردم و در اسفند ۹۸ از نخستین پزشکانی بودم که کرونا گرفتم و مرگ را به چشم دیدم اما خداوند دستم را گرفت و جان تازه‌ای به من داد تا به میدان دفاع از سلامت بیایم.

عین اللهی گفت: وزیر بهداشت وقتی وزیر است که در کنار مردم ایستاده باشد و برای سلامت آنها خود را به آب و آتش  بزند، من یک طبیب هستم، نه تاجر یا صنعتگر. دوشادوش مد افعان سلامت در خدمت مردم خواهم بود و درمان مردم نباید بدون هیچ معطلی، به تعویق بیافتد.

عین اللهی افزود: حفظ جان مردم نخستین اولویت من در حوزه مقام عالی وزارت بهداشت خواهد بود و سلامت آنها خط قرمزم بوده  و دفاع از سلامت محور همدلی ایرانیان در دولت مردمی است.

وی تاکید کرد: در دفاع از سلامت مردم همه شکاف ها در مفهوم بزرگ انسانیت حل می شود و می توانیم بر بیماری کرونا غلیه کنیم و جهاد سلامت را در سنگر وزارت بهداشت ادامه می دهم.

عین اللهی سلامت مردم را خط قرمز خود دانست و واکسیناسیون و تهیه واکسن کرونا را به عنوان اصلی ترین برنامه وزارت بهداشت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کرونا یک بیماری تک بعدی نیست و بر همه جوانب زندگی اثر گذاشته، افزود: جهاد سلامت را در سنگر وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد.

عین اللهی ادامه داد: امروزه در دنیا ثابت شده واکسیناسیون مهمترین عامل جلوگیری از کرونا و کاهش میزان مرگ و میر است و فردی که واکسن می زند ،به این بیماری مبتلا شده اما شدت بیماری کم می شود.

وی اظهار داشت: واکسیناسیون علیه کرونا از مهمترین برنامه های اصلی من در وزارت بهداشت است و ۱۲۰ میلیون دز واکسن برای ۶۰ میلیون نفر بالای ۱۸ سال در کشور لازم داریم.

وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: تاکنون حدود ۲۲میلیون دز واکسن به مردم تزریق شده ولی از طریق تولید داخلی نمی توانیم ۹۸ میلیون دز واکسن تهیه کنیم به همین خاطر واردات واکسن حتی از بخش غیردولتی را فعال خواهیم کرده و البته تهیه آن با سیاست های رئیس جمهور انجام می شود و وزارت بهداشت باید چرخه سرما را نیز حفظ و ثبت کند.

به گفته عین اللهی، تا پایان بهمن ماه واکسیناسیون علیه کرونا را به پایان می رسانیم  و با توجه به امکانات زیاد و افراد انقلابی که در کشور وجود دارد با استفاده و کمک از ظرفیت شهرداری، نیروی انتظامی، بسیج و هلال احمر می توانیم این رسالت بزرگ را انجام دهیم.

وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی، تصریح کرد: طرح شهید سلیمانی بیماریابی و خدمت به مردم است که با جدیت دنبال می شود.

عین اللهی با بیان اینکه بحث قرنطینه برای مهار و کنترل کرونا در دنیا ۱۰ تا ۱۰۰ درصد اجرایی می شود، گفت: ما نیز باید با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورمان قرنطینه به شکل نمایشی نباشد و اینکه ۲ هفته را تعطیل کردیم مرگ و میر کرونایی نیز افزایش یافت، باید از همه امکانات و کمک اصناف استفاده کنیم تا بتوانیم چرخه ویروس کرونا که موذیانه عمل می کند را متوقف کنیم.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله دیگر در کنترل کرونا مدیریت است ، در ستاد ملی کرونا ازحضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز استفاده موثر باید ببریم ، اختیارات را به استان ها واگذار کنیم تا خود بر اساس شرایط بومی استان ها تصمیم بگیرند و کمیته علمی کرونا نیز از اساتید برجسته ای تشکیل می شود تا موارد لازم را برای مقابله با این بیماری اتخاذ کنند.

این  چشم پزشک تاکید کرد: ۷۵ درصد از عوامل تاثیر گذار در سلامت خارج از وزارت بهداشت است و باید وزارت بهداشت به عنوان نهاد حاکمیتی شناخته شود تا وظایف خود را در سایر قسمت ها انجام دهند.

عین اللهی افزود: باید هزینه های پرداختی از جیب مردم کاهش یابد و در قانون برنامه ششم توسعه این هزینه ۲۵ درصد است در حالیکه ۴۰ درصد هزینه های سلامت را مردم می پردازند و باید با استفاده از منابع مالی پایدار آن را کم کنیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: پیشگیری بر درمان اولویت دارد و موجب می شود مخاطرات سلامت بر مردم ایجاد نشود و هزینه ها نیز کاهش یابد، اکنون نظام سلام و شبکه بهداشت را در همه مناطق کشور داریم و لازم است کارآیی آنها تقویت شود.

عین اللهی به موضوع نظام پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: بیماری های مزن و غیرواگیر، چاقی، دیابت، فشارخون بالا، چربی بالا باید با اصلاح سبک زندگی و تغذیه مردم کاهش یابد و نظام ارجاع و پزشک خانواده که در قانون برنامه ششم توسعه به آن تاکید شده باید ارتقا یابد که مردم تحت نظارت سلامت باشند.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم زیرساخت الکترونیک سلامت را تسهیل کنیم ، نظام ارجاع و پزشک خانواده توانمند و تقویت می شود.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تشریح توسعه کمی و کیفی بیمه ها گفت: باید بیمه پایه درمان همگانی شود و پوشش اجباری داشته باشد، بیمه رایگان برای اقشار آسسب پذیر براساس ارزیابی توان مالی آنها ضروری است.

عین اللهی افزود: پوشش بیمه خدمات دندانپزشکی و بیماریهای نوپدید مانند کرونا که مردم را دچار مشکل کرده، ضرورت دارد و بیمه تکمیلی نیز ساماندهی شود.

وی اظهار داشت: اکنون از لحاظ پرونده سلامت الکترونیک نسبت به سایر کشورها عقب هستیم و باید این پرونده را به سرانجام برسانیم.

عین اللهی ادامه داد: اجرای اصلاح راهنماهای بالینی نیز ضرورت دارد، اکنون دو برابر استاندارد جهانی نسخه دارویی تجویز می شود در هر حالیکه باید هر نسخه ۲.۱ و ۵.۱ دارو باشد، عدم نظارت و راهنماهای بالینی باعث شده نظام سلامت را نتوانیم پایش کنیم.

وی با بیان اینکه نیاز به تامین منابع پایدار سلامت داریم، گفت: مجلس شورای اسلامی در قانون ۱۴۰۰ مالیات بر ارزش افزوده یک میلیارد تومان به وزارت بهد اشت اختصاص داده و باید برای بسیاری از کالاهای آسیب رسان به سلامت مردم عوارض ایجاد کرد و ساختار نظام سلامت را طوری تدوین کنیم که تعارض در منابع پایدار سلامت از بین برود.

عین اللهی تصریح کرد: مدیران ارشد مهمترین نقش را در حوزه سلامت دارند و باید از ظرفیت آنها در نظام سلامت استفاده کرد.

وی، عدم همکاری مدیران با نمایندگان مجلس را خطر قرمز خود دانست و گفت: ما مدیران پاکدست با روحیه انقلابی در کشور زیاد داریم که می توانند در حوزه نظام سلامت با نمایندگان مجلس همکاری کنند.

عین اللهی برنامه های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را تشریح کرد و اظهار داشت: با استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان و تکیه بر توان داخلی می توانیم تولیدات غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را ارتقا دهیم.

وی با بیا اینکه پوشش بیمه ای داروها باید افزایش یابد، ادامه داد: در حوزه طب سنتی و ایرانی نیز بازشناسی، تدوین و تهیه طب سنتی با استناد به بند ۲ سیاست های کلی نظام سلامت باید انجام شود.

عین اللهی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در ارائه خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی نظارت اساسی خواهد داشت و در مناطق مختلف کشور گیاهان دارویی زیادی کشت می کنند که با همکاری وزارت جهاد کشاوری می تواند از آنها بهره اساسی را در نظام سلامت برد.

وزیر پیشنهادی بهداشت تاکید کرد: طب سنتی در سال ۸۴ به وزارت بهداشت آمد و کمیته طب سنتی و رشته کارشناسی ارشد و P.H.D را در زمانی که در معاونت آموزشی این وزارتخانه بودم ایجاد کرده و برنامه های آموزشی را در این زمینه مستند کردیم.

عین اللهی گفت: اعتقاد کاملی به توسعه طب سنتی دارم زیرا می تواند بسیاری از مشکلات ما را حل کند.

وزیر پیشنهادی بهداشت در مورد سیاست های جمعیت تصریح کرد: سیاست های جمعیت از موضوعات مهم مجلس شورای اسلامی بوده و در وزارت بهداشت برای تحقق این سیاست ها، درمان زوج های نابارور را بصورت رایگان انجام می دهیم و بودجه ای نیز برای مراکز درمان ناباروری دیده شده است.

عین اللهی با بیان اینکه زایمان طبیعی و بهداشت باروری نیز افزایش می یابد، افزود: سعی می کنیم میزان زایشگاه ها را افزایش دهیم و در جهت توسعه زایمان طبیعی نیز اقدامات خوبی را انجام خواهیم داد.

وی تربیت نیروی انسانی کارآمد، متعهد و دارای اخلاق اسلامی را از برنامه های اساسی در وزارت بهداشت برشمرد و اظهار داشت: باید به سمت مرجعیت علمی حرکت کنیم و در این زمینه اصول مرجعیت علمی را بصورت کتب تدوین کردیم.

عین اللهی با بیان اینکه بومی گزینی مهمترین مسئله رفع محرومیت در مناطق محروم است، تصریح کرد: بومی گزینی می تواند بسیاری از مشکلات را برای دانشجویان رفع کند و نیاز به عدالت آموزشی، گسترش آموزش در کل کشور را با توسعه زیر ساخت ها، گسترش خواهیم داد.

وی گفت: به عنوان مثال وقتی در یک منطقه ای دانشگاه تاسیس شد، دختران دانش آموز در کنار خانواده  امید به تحصیلات بالاتر پیدا کردند و توسعه آموزش و علم در مناطق محروم باید ارتقا پیدا کند.

عین اللهی تصریح کرد: جهانی سازی و توریست گردشگری در حوزه سلامت باید ارتقا یابد و معتقد به تبادل استاد و دانشجوی خارجی هستم و باید پژوهش های کاربردی در این زمینه ایجاد کنیم تا به درد مردم بخورد.

وی، سلامت روان و توانبخشی را از دیگر موضوعاتی برشمرد که در وزارت بهداشت به آنها توجه خواهد شد.

عین اللهی با بیان اینکه برای عدالت در سلامت زیرساخت های پزشکی باید ارتقا یابد، اظهار داشت: افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی از مهمترین برنامه های بنده است؛ در سال ۹۱ تا ۹۲ میزان ظرفیت پذیرش پزشکی ۶ هزار و ۴۰۰ نفر بود که در زمان مسوولیتم به عنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت به ۷ هزار و ۲۵ نفر رساندم و باید زیرساخت ها را در این  زمینه افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ کار غیرقانونی انجام نداده و در مورد گذراندن طرح فرزندم کاره ای نبودم.

عین اللهی تصریح کرد: رای اعتماد  نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بنده باعث خواهد شد در برابر این اعتماد ارزشمند در راه خدمت به مردم تا پایای جان بایستم.

به گزارش ایرنا، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم، ۲۰ مرداد ماه اسامی کابینه پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کرد.

در این میان دکتر بهرام عین اللهی به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شده است.

دکتر عین اللهی متولد ۱۳۳۷ متخصص چشم پزشکی، فوق تخصص قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

وی در حوزه علمی و اجرایی به عنوان رئیس قطب چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مسئول کمیته جذب دانشجویی جهاد سازندگی در شورای انقلاب فرهنگی، معاون درمان بهداری کل سپاه، معاون آموزشی، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی فعالیت کرده است.

از دیگر سوابق وی می‌توان به رئیس دفتر نظارت و ارزیابی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، مشاور سازمان بین‌المللی آموزش پزشکی WFME، دبیر انجمن آموزش علوم پزشکی ایران، عضو هیات ممتحنه بورد تخصصی چشم پزشکی کشور، عضو شورایعالی مرکز تحقیقات چشم پزشکی کشور، عضو هیات مدیره بانک چشم جمهوری اسلامی ایران، عضو شورایعالی استعدادهای درخشان وزارت بهداشت درمان و آموزش، رئیس انجمن آموزش علوم پزشکی، عضو مرکز تحقیقات لیزر پزشکی، رییس قطب چشم پزشکی، مشاور بیماری‌های چشم، شورای سیاست گذاری سلامت صدا و سیما اشاره کرد.

عین‌اللهی همچنین ۳۵ کتاب، چهار مقاله فارسی و ۹ مقاله انگلیسی در حوزه تخصصی خود تالیف کرده است./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.